سید مصطفی حسینی

 معمار نرم‌افزار و مهندس فرآیند RUP

Software Architect & RUP Process Engineer

سید مصطفی حسینی

صفحه شخصی |  RUP چیست؟ |  فازهای RUP |  دیسیپلین‌های RUP |  نكته‌ها |  دوره آموزشی RUP |  ابزارهای Rational |  تكنولوژی‌های نرم‌افزاری

 

  ابزارهای Rational
شركت IBM Rational ابزارهایی را برای پشتیبانی از RUP ارائه كرده است كه آشنایی با آنها به اجرای بهتر RUP كمك می‌كند. در این بخش برخی از ابزارهای Rational را معرفی می‌كنیم.
ابتدا لازم است یادآوری كنم كه نام‌های زیر علائم تجاری ثبت شده‌ی شركت IBM Rational است :

Rational Software Corporation, Rational, Rational Suite, Rational Suite ContentStudio, Rational Apex, Rational Process Workbench, Rational Rose, Rational XDE, Rational Software Architect, Rational Summit, Rational Unified process,Rational Visual Test, AnalystStudio, ClearCase, ClearCase Attache, ClearCase MultiSite,ClearDDTS, ClearGuide, ClearQuest, PerformanceStudio, PureCoverage, Purify, Quantify,Requisite, RequisitePro, RUP, SiteCheck, SiteLoad, SoDa, TestFactory, Functiona Tester, TestFoundation,TestMate & TestStudio

  IBM Rational Rose
یكی از مشهور ترین ابزارهای CASE است كه از اوخر دهه 90 میلادی عرضه شده است و به دلیل پشتیبانی خیلی خوب از زبان UML و امكان تولید كد از روی مدل به زبان‌های برنامه نویسی مختلف مورد استفاده فراوان قرار گرفته است. از نقاط قوت این ابزار، می‌توان به پشتیبانی از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی برای تولید كد اشاره نمود (هرچند كه جای Delphi و .Net خالی است). از دیگر مزایای این ابزار می‌توان به پایداری آن، امكان تولید گزارش‌های مختلف و امكان ارتباط با Rational RequistePro اشاره نمود.
از نقاط ضعف مهم این ابزار این است كه باید از یك IDE جداگانه برای توسعه كدهای تولید شده استفاده نمود .
  IBM Rational XDE
ابزار طراحی و تولید كد Rational است كه به نوعی جایگزین Rose خواهد بود. برا ی دو پلتفورم .Net و J2EE عرضه شده است و دارای امكانات زیر است :
 • توسعه مبتنی بر مدل با پشتیبانی از UML
 • همگام سازی خودكار (یا بنا به درخواست) مدل با كد
 • امكان تعریف و استفاده از الگوها و قالب‌های جدید
 • امكان طراحی پایگاه داده (منطقی و فیزیكی)
 • انتشار مدل‌ها بر روی وب و گزارش‌گیری تجمیع با سایر ابزارهای Rational (مانند ClearCase(
یكی از مهمترین ویژگی‌های این ابزار امكان تجمیع با IDE توسعه كد است (Visual Studio.Net برای پلتفورم .Net و elipse برای پلتفورم J2EE )
  IBM Rational Software Architect
یك ابزار پیشرفته ، كامل و مجتمع طراحی و تولید است باعث افزایش قابل توجه تولید مبتنی بر مدل با استفاده از زبان UML برای ساخت برنامه‌های كاربردی و سرورهایی با معماری خوب می‌شود.
از ویژگی‌های مثبت این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره كرد :
 • با استفاده از این ابزار می‌توانید تمام جنبه‌های طراحی و تولید نرم‌افزار را یكپارچه نمایید (با elipse IDE، ClearCase و RequistePro مجتمع است ) .
 • برنامه‌ها با بهره‌وری بیشتری تولید می‌شوند
 • از آخرین تكنولوژی‌های مدل‌سازی استفاده می‌كند.
 • می‌توانید ساختار برنامه‌های كاربردی مبتنی برJava خود را كنترل و مرور كنید.
 • یك پلتفورم با معماری باز و قابل انعطاف برای مدل‌سازی فراهم كرده است.
 • از UML 2 به خوبی پشتیبانی می‌كند.
 • امكان پشتیبانی از مدل‌های تولید شده بوسیله Rose و XDE پشتیبانی می‌كند.
در برایر مزیت‌های فراانی كه این ابزار دارد، باید توجه كنید كه برای استفاده از آن به سخت‌افزار قدرتمندی احتیاج دارید.
  IBM Rational RequistePro
ابزاری برای مدیریت نیازمندی‌های و use-case ها برای تیم پروژه است كه باعث بهبود ارتباطات برای اهداف پروژه، افزایش تولید مشاركتی، كاهش ریسك‌های پروژه و بهبود كیفیت برنامه پیش از استقرار در محیط كاربر می‌شود.
از مزایا و امكانات این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره كرد :
 • همكاری بسیار نزدیك با Microsoft Word به گونه‌ای كه یك محیط مناسب برای تعریف و سازماندی نیازمندی‌ها فراهم می‌كند و امكان همگام سازی بی‌درنگ مستندات نیازمندی‌ها در Microsoft Word با اطلاعاتی كه راجع به آنها در RequisitePro تعریف شده است را دارد (البته تجربه شخصی بنده در استفاده از این همكاری نزدیك و كامل با Microsoft Word نشان داده كه این همكاری چندان پایدار و مناسب نیست و در اكثر مواقع باعث خرابی Word می‌شود. ضمن آنكه چنانچه مستندات شما به زبان فارسی باشد، باید قالب‌های لازم برای آنها را نیز تهیه كنید).
 • فراهم كردن یك پایگاه داده جامع و كامل از صفات نیازمندی‌ها كه با استفاده از آن می‌توانید برای انواع نیازمندی‌های مختلف، ویژگی‌های مورد نظر خود ( مانند هزینه، زمان، ریسك، اولویت، پیچیدگی و موارد دلخواه خود را تعریف و مقدار دهی كنید).
 • این امكان را فراه می‌آورد كه روابط علّْی میان نیازمندی‌ها را به صورت پدر و فرزندی نمایش می‌دهد و هرجا كه در این روابط خللی ایجاد شد، آنرا نمایش می‌دهد (مثالا اگر نیازمندی علّت تغییر كند، نشان داده می‌شود كه رابطه علی آن با نیازمندی معلول به هم خورده است و اثر این تغییر در نیازمندی معلول نیز باید ظاهر شود).
 • با توجه به ساختار مبتنی بر پایگاه داده آن امكانات مناسبی برای گزارش‌گیری، جستجو و پالایش نیازمندی‌ها فراهم می‌كند.
 • در حال حاضر از پایگاه داده‌های Access، SQL Server و Oracle پشتیبانی می‌كند.
  IBM Rational ClearCase
ClearCase در واقع یك ابزار CVS پیشرفته و دارای امكانات و قابلیت‌های مناسبی برای مدیریت پیكربندی و دارایی‌های پروژه است. دارای امكاناتی برای كنترل مجتمع نسخه‌‌ها، مدیریت خودكار فضای كاری، پشتیبانی از تولید موازی، مدیریت Baseline ها، Build ها و Release ها.
ابزار ClearCase امكانات لازم برای ایجاد، به‌روز‌آوری، ساخت، تحویل، استفاده مجدد و نگهداری دارایی‌های حیاتی كسب و كار را دارد.
از مزایا و امكانات این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره كرد :
 • امكان مجتمع شدن با IDE های پركاربردی مانند Visual Studio .Net، Eclipse، Rational Application Developer و WebSphere Studiio
 • واسط‌های محلی، دور و مبتنی بر Web كه امكان دسترسی در هر مكان و هر زمان را فراهم می‌آورد.
 • پشتیبانی از محیط های Linux، Windows و Mainframe (z/OS)
 • مجتمع شدن كامل بار Rational ClearQuest كه یك راهكار كامل برای مدیریت پیكربندی نرم‌افزار فراهم می‌اورند.
  IBM Rational ClearQuest
ابزار ClearQuest از طریق مدیریت فرآیند كاری انعطاف‌پذیر و قابلیت ردگیری نقایص و تغییرت در طول چرخه‌ی حیات پروژه امكانات بهتری برای كنترل فرآیند تولید نرم‌افزار فراهم می‌آورد. این ابزار به خودكارسازی و حاكم كردن فرآیند تولید، مدیریت مسائلی كه در طی چرخه عمر پروژه رخ می‌دهد و تسهیل ارتباط میان تمام ذینفعان در كل سازمان كمك می‌كند.
با استفاده از امكانات پرس‌وجو ، نمودارها و گزارش‌هایی این ابزار وضعیت پروژه، بارِكاری، و مواردی مانند ثبت نقایص و درخواست‌‌های بهبود به راحتی قابل نظارت و اولویت‌بندی هستند. از دیگر مزایای این ابزار می‌توان به داشتن واسط‌های محلی، دور و مبتنی بر Web اشاره كرد كه دسترسی در هر مكان و هر زمان را امكان‌پذیر كرده است. همچنین امكان مجتمع شدن با ClearCase یك راه‌حل كامل برای مدیریت پیكربندی پروژه فراهم می‌كند.
  IBM Rational Functinal Tester
یك ابزار پیشرفته و خودكار برای آزمون عملكردی برنامه‌های كاربردی Java، .Net و مبتنی بر Web خود دارند. برای آزمون‌گران تازه‌كار هم قابلیت‌های آزمون خودكار برای فعالیت‌هایی مانند آزمون داده گرا (Data Driver ) دارد. همچنین با پشتیبانی از زبان‌های اسكریپت‌نویسی ( J Script در محیط Eclipse و VB Script در محیط .Net ) امكانات پیشرفته و قابل انعطاف را برای فعالیت‌های آزمون فراهم می‌كند.
همچنین با داشتن یك كپی از ClearCase LT امكان تولید موازی TestScript ها و استفاده از آنها بوسیله تیم‌هایی كه بصورت جغرافیایی پراكنده شده‌اند را فراهم می‌آورد.

Sayyed Mostafa Hosseyni
RUP Process Engineer & Software Architect
Phone : 0912 275 37 87
E-Mail : smhoseyni@gmail.com
www.smhoseyni.com
Creative Commons License